Uyaran eksikliği kreş

Uyaran eksikliği, genellikle çocuğun göz kontağı kurmaması ve konuşmada gecikme yaşaması ile kendini gösteren bir gelişim geriliğidir. Erken yaşta tespiti ve çocuğa ihtiyaç duyduğu uyaranların verilmesiyle birlikte ortadan kaldırılabilir. Peki, uyaran eksikliği kreş iyi gelir mi? Kreş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Uyaran Eksikliği Nedir?

Uyaran eksikliği sıklıkla otizm ile karıştırılan bir gelişimsel gecikme olmakla birlikte aralarında önemli farklar mevcuttur. Bu karışıklık, ortak belirtiler nedeniyle olabilmekte ve genellikle uzman muayenesi sonrasında doğru teşhis koyulmaktadır.

Uyaran eksikliği genellikle çocuğa yaşına uygun imkanların yeterince sunulmaması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. 2 yaşına kadar televizyona gereğinden fazla maruz kalmış aynı zamanda yeterince ilgi görmemiş çocuklarda görülebilir.

Uyaran eksikliğinin bir hastalık değil gelişimsel gecikme olduğunu unutmamak ve çocuğun yaşıtlarından geri kalmaması için gerekli önlemleri almak önemlidir.

Uyaran Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri

Bu sorun son 10 yılda giderek  daha yaygınlaşan bir sorundur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocuklar televizyon, tablet gibi cihazlarla daha fazla zaman geçirmeye başlamıştır. Teknolojik cihazlar her ne kadar renkli görüntülere sahip olsa da çocukların ihtiyaç duydukları uyaranları karşılama konusunda yetersiz kalırlar. Bir süre

Uyaran eksikliği tanısı alan ebeveynler, özellikle çocuklarının iletişim sorunları yaşamalarından dolayı çocuğu kreşe verirken çekinebilirler. Ancak uyarak eksikliği kreş ortamında aldığı yaşına uygun uyaranlar sayesinde önemli miktarda azalabilir.

Sosyal uyaran eksikliğinin en sık görüşen belirtileri konuşmada gecikme ve konuşma problemleri, göz teması kurmamadır. Ayrıca söyleneni anlayamama, yaşıtlarıyla iletişim sorunları yaşaması da olasıdır.

Uyaran Eksikliği Kreşin Faydası Olur mu?

Uyaran eksikliği belirtilerinin fark edilmesiyle birlikte bir uzmandan destek alınması son derece önemlidir. Akabininde çocuğun gelişimini engelleyen tüm sanal ve teknolojik cihazlar ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklarla zaman geçirmek, onlarla çeşitli oyunlar oynamak, şarkı söyleyip resim yapmak sorunun çözümünde yardımcı olur. Ayrıca yaşıtlarıyla zaman geçirmesi son derece önemlidir. Bu sayede yaşına uygun uyaranlar alabilir.

Kreşe başlayan çocukların eksikliğini yaşadığı uyaranları almasıyla birlikte hızlı bir şekilde sosyal davranışlarında ilerleme olduğu görülebilir. Özellikle ebeveynlerin her ikisinin de çalışması, kardeşinin ya da sık sık görüştüğü akranlarının olmaması durumunda kreşin büyük faydası olacaktır.

Uyaran Eksikliği İçin Kreş Seçimi

Sosyal uyaran eksikliği yaşayan çocukların ailelerinin kreş seçiminde ekstra dikkatli olmaları gerekebilir. Bu aşamada bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Çocukların akranları ile zaman geçirmeleri oldukça önemli olduğundan tercihinizi çocukları yaş grubuna göre ayıran kreşlerden yana kullanabilirsiniz.
  • Kayıt öncesinde kreş ile görüşmeniz ve çocuğunuzun durumunu ifade etmeniz önemlidir. Bu süreçte öğretmenler ile iş birliği yapmak sürecin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir.
  • Kreş aktiviteleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun spor ya da müzik eğitimi daha fazla uyarana maruz kalmasını sağlayabilir.
  • Açık hava etkinliklerinin olması çocuğun farklı mekanlarda zaman geçirerek değişik uyaranlar almasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kreşin bahçesinin olup olmadığına bakabilirsiniz. Ayrıca tiyatro, müze gezisi gibi etkinlikler düzenleyen alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Uyaran Eksikliği İçin Kreş Oyunları

Oyun oynama, çocukların gelişimleri için son derece önemlidir. Bu nedenle uyaran eksikliği kreş oyunları sayesinde daha hızlı ortadan kalkabilir.

  • Arkadaşlarıyla birlikte oynadığı renkli toplar yaşıtlarıyla iletişimini geliştirirken aynı zamanda renk algısını güçlendirir.
  • Legolar yapılan aktiviteler şekilleri öğrenirken pratik hareket etme yeteneğini geliştirir.
  • Nesi var? gibi grup oyunları ise hem çevresindeki nesneleri daha iyi inceleyerek uyaran eksikliğinin azalmasını sağlar hem de arkadaşlarıyla güçlü bir iletişim kurmasına yardımcı olur.
  • Gözlerin kapatılarak yiyecekleri kokusundan tanıma, arkadaşına dokunarak kim olduğunu tahmin etme gibi oyunlar ise; görsel uyaranların yanı sıra koku ve dokunma uyaranlarını da almasını sağlar.

Yorum yapın