Kreşte öğretmen değişikliği çocuğu nasıl etkiler

Okul öncesi eğitim, çocukların sosyal yaşantılarını ve tüm eğitim yaşamlarını etkileyebilen bir süreçtir. Yaşıtlarıyla birlikte ilk kez bu kalabalık ortamda yalnızca kalması özgüveni açısından son derece önemlidir. Öğretmen ise; ilk kez yaşanan bu dönemde çocuğun kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Ancak zaman zaman dönem ortasında öğrenmen değişikliği yaşanabilir. Peki, kreşte öğretmen değişimi çocuğu nasıl etkiler?

Kreşte Öğretmenin Önemi

Kreş, çocuğun ev ortamından çıkarak kendi benliğini oluşturmaya başlaması açısından etkili bir ortam sunar. Pek çok uyaranla karşı karşıya kalan çocuğun bu uyaranlarla kendisini geliştirebilmesi için sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmesi şarttır. Bu nedenle öğretmenle arasında güvene dayalı bir ilişki kurması önemlidir.

Okul öncesi eğitim konusunda donanımlı olan eğitmenler, çocukların farklı gelişmişlik düzeylerinde olduklarını bilir. Ayrıca her çocuğun değişik alanlarda yetenekli olduğun farkında olarak çocukların yeteneklerini keşfetmeleri konusunda yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar, kaliteli bir okul öncesi eğitim alan çocukların kreşe gitmeyen yaşıtlarına göre daha hızlı gelişim sağladıklarını gösterir. Ayrıca kendilerine daha fazla güvenilirler ve sosyal ilişkilerde de daha başarılıdırlar. Tüm bu gelişimin arkasında ise; çocuğu destekleyen ve grup çalışmalarını doğru şekilde yöneten kreş öğretmenleri yatar.

Kreşte Öğretmen Değişikliği Çocuğu Nasıl Etkiler?

Öğretmen değişikliği, çocukların ilk kez karşılaşacağı bir durum olduğundan kendilerini terk edilmiş hissetmelerine neden olabilir. Ancak bu değişikliğin sebebi çocuğa doğru şekilde anlatıldığında ileride yaşayacağı değişikler için hazırlıklı olacaktır.

Öğretmen değişim sürecinde eski öğretmen ve yeni öğretmenin bir süreli birlikte kreşte bulunması, çocuklar için faydalı olabilir. Bu sayede güven duyduğu eski öğretmenin yanında yeni öğretmene daha kolay alışabilir.

Kreşte yeni bir öğretmen olması çocuk için başlangıçta zorlayıcı olsa da 3-4 hafta içerisinde alışma sürecinin tamamlanması beklenir. Bu dönemde yanında arkadaşlarının olması çocukların alışmasını daha da kolaylaştırır.

Öğretmen Değişikliği Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Çocukların yaşı kaç olursa olsun onlara gerçekçi yaklaşmanız önemlidir. Çeşitli bahanelerle çocukları kandırmak, ilerleyen yaşlarda gerçek dünya ile yüzleşmelerini zorlaştırabilir. Bu nedenle öğretmeninin okuldan ayrılmak zorunda olduğunu ancak bunun kendisi ile alakalı olmadığı ifade edilmelidir. Yeni gelen öğretmene de zaman içerisinde alışacağı ve bu süreçte kendisini zorlayan bir durum olduğunda sizinle konulabileceğini belirtmelisiniz.

Öğretmen değişiminde yapılan en büyük hata ebeveynin eski öğretmen hakkında kötü şeyler söylemesi ve yeni öğretmenle ilgili beklentileri yükseltmesidir. “Eski öğretmenin zaten seni sevmiyordu.”, “Yeterince iyi değildi.” gibi cümleler çocuğun kişilere güvensiz yaklaşmasına neden olabilir. Ayrıca yeni öğretmeniyle daha fazla eğleneceğini, sürekli oyun oynayacağını, sevdiği aktivitelerle daha fazla zaman geçirebileceğini söylememelisiniz. Gerçek dışı ifadeler, çocuğun alışma sürecinde hayal kırıklığına uğraşmasına neden olabilir.

Yeni Öğretmene Alışma Sürecinde Ne Yapmalı?

Ebeveynlerin, öğretmen değişimi sonrasında tedirgin olmaları ve çocuklarının öğretmenle ilişkisinin nasıl olacağını sormaları doğaldır. Ancak kreşten eve gelen çocuğa sürekli “Yeni öğretmenin nasıl?”, “Alışabildin mi?” gibi sorular sorulmamalıdır. Bu sorular çocuğa, öğretmene alışmasının zor olduğunu düşündürebilir.

Ebeveynler zaman zaman “Öğretmenini sevdin mi?” sorusunu sık sık sorabilmektedir. Ancak bu sorunun karşılığında çocuk henüz yeni öğretmene alışmadığından öğretmeni sevmediğini söyleme ihtimali büyüktür. Bunun yerine gününün nasıl geçtiği, en çok hangi oyun sırasında eğlendiği, komik bir olay yaşayıp yaşamadığı sorulabilir.

Anne ve babanın öğretmen değişikliği sonrasında yeni öğretmenle görüşmesinde de fayda vardır. Çocuğun alışkanlıkları, yetenekleri ve varsa yaşadığı sorunları öğretmenle paylaşmak öğretmenin çocuğu tanıma sürecini hızlandıracaktır. Bu sayede çocuğun öğretmene alışması da daha kolay olacaktır.

Yorum yapın