Bakıcı Ücretleri

Bakıcı Ücretleri Maaşları 2021

2021 Bakıcı ücretleri ile ilgili bilgiler, bu ücretlerin neye göre belirlendiğini ve şehirlere göre nasıl farklılık gösterdiğini merak ediyorsanız yazımızı okuyunuz.

Günümüzde anneler doğum sonrası 32 hafta  kısa süre içinde çalışma hayatına dönmektedirler. Diğer taraftan aile yapısı giderek küçülmektedir. Kısaca çocuk bakımında büyük anne, baba, dede, hala, teyze desteği eskiye göre azalmıştır.

Bu durumda tek 1 seçenek kalmaktadır. Çocuk bakıcısı, Bebek bakıcısı ile çalışmak… Bu noktada söz konusu en kıymetliniz çocuğunuz olduğu için bakıcı seçimi titizlikle üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Bakıcı seçimi kadar aileleri ilgilendiren başka bir nokta ise bakıcı  maaşları  fiyatları ücretleridir. Yazımızda doğru bakıcıya ulaşmanızı sağlayacak ipuçlarını, büyük şehirlerdeki 2021 bakıcı ücretlerini ve bu ücretlerin nasıl belirlendiğini bulacaksınız.

Çalışmak İstiyorum Ama Çocuğuma Kim Bakacak?

İş hayatına dönmek istiyorsunuz ama küçük bir sorununuz var. Çocuğunuzun bakımını sizin yokluğunuzda kim yapacaktır? Günümüzde anne-babalar bakım işini aileden birileri ile sürdürme konusunda çok da istekli değiller. Aile büyüklerinin enerjilerinin çocukların enerjilerine yetmemesi sorunu, tavizkar tutumlar, anne-baba ile yaşanan olumsuz çatışmalar çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.   Bu nedenle aileler profesyonel anlamda destek alabilecekleri, iletişim kurabilecekleri, çocuk bakımında kendileri ile aynı çizgide , güven ve sevgi ortamını sağlayacak çocuk bakıcıları ile çalışmayı tercih ederler.

İngilizce Bilen Yabancı Bakıcı Ücretleri;

Yabancı bakıcıların avantajı yabancı dilleridir. Daha çok disiplin sahibidirler.

  • Filipinli Bakıcı; Yatılı= 1000$ dan, Gündüzlü= 700$ dan başlamaktadır.
  • Etiopya, Uganda, Gana vb. Bakıcı; Yatılı= 4000 TL den, Gündüzlü= 3000/3800 TL den başlamaktadır.
  • Nepalli Bakıcı; Yatılı= 800$ dan, Gündüzlü= 600$ dan başlamaktadır.

Rusça Bilen Bakıcılar, Azeri, Bulgar, Türkmen, Gürcü, Uygur ve Romanyalılardır.

Başta da belirtmiş olduğumuz gibi yardımcı personel alımında en önemli noktalardan birisi sizin ihtiyaçlarınızla en doğru ve iyi şekilde karşılayan adayı bulmaktır. Siz kriterlerinizi ve beklentilerinizi belirledikten sonra buna göre seçim yapmalısınız.

Belirtilen ücretler 2021 yılına aittir ve her yıl belli oranlarda değişkenlik göstermektedir.  Tüm ücretler genel ortalama alınarak yazılmıştır. Karşılıklı görüşmelerde değişkenlik gösterebilir.

Bakıcı Seçiminde Ücret Belirleyici Faktör Olmamalıdır

Bakıcılık büyük sorumluluk gerektiren bir meslektir. Bakıcı olarak çalışacak kişinin kişisel ve mesleki anlamda donanımlı birikimli olması beklenir. Sadece ücreti maaşı  uygun diye bir bakıcı ile anlaşmak akıllıca bir karar olmaz. Bu şekilde yapacağınız bir seçimde uzun sürede karşılaşabileceğiniz bir çok sorun olasılığı mevcuttur. Bakıcı tercihinde önceliğiniz bakıcı adayınızın kişiliği, çocuklara yaklaşımı, iletişim şekli, çocuk gelişimi hakkında bilgisi ve tecrübesi olmalıdır.  Sonrasında Maaş Ücret konusu sonraki adımda düşünülmelidir.

2021 Bakıcı Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Bakıcı ücretlerini etkileyen pek çok faktör vardır. Bakıcının deneyimi, çalışma şekli, beklentileriniz gibi etkenler bakıcı maaşlarını etkileyecektir. Yabancı dil, ve iletişim becerisi. Aynı zamanda çalışacağı şehir ve semte göre de bakıcının talep edeceği miktar farklılık gösterecektir. Yaşlı ve hasta bir yakınınız için yardımcı çalıştırmayı düşünüyorsanız burada da yaşlının bakıma duyduğu ihtiyaç, bakıcının alacağı sorumluluğun büyüklüğü ve beklentilerinize göre yaşlı bakıcı ücreti şekillenecektir.

Bakıcı Ücretleri Çalışma Şekline Göre Değişiklik Gösterir

Bakıcı maaşını belirlerken ilk etken çalışma süresi ve  şeklidir. Tam zamanlı-yarı zamanlı- yatılı ya da oyun ablası seçeneklerine göre 2021 bakıcı ücretleri değişiklik gösterecektir. Örneğin,  yatılı bakıcı tercih ettiğinizde çalışma saati artacağı için yapacağınız ödemeler de bu yönde  artacaktır.

Bakıcının Nitelikleri Bakıcı Maaşını Etkileyecektir

Bakıcınızın sahip olduğu kişisel ve mesleki özellikler maaşına yansıyacaktır. Örneğin; çocuk gelişimi ya da okul öncesi öğretmenliği mezunu olması, yabancı dil bilmesi, tecrübe yılı , referansı, yaşı belirleyeceğiniz ücrette etkili olacaktır. Yine hasta ve yaşlı bakımında çalışacak kişinin hemşire ya da sağlıkla ilgili bir bölümden mezun olması, hastanın ilaç takibini yapma, kişisel ihtiyaçlarını karşılama gibi konularda tecrübeli olması iyi maaş beklentilerini etkileyecektir.

Beklentileriniz Arttıkça Bakıcı Ücreti de Artacaktır

Bakıcınızın en büyük sorumluluğu çocuğunuzun veya yaşlı/hasta yakınınızın bakımıdır. Ancak bazen aileler bakıcılarının ev işlerinde de görev almasını talep ederler. Bakıcınızın ev ile ilgili sorumlulukları olacaksa, talep edeceği ücret de değişiklik gösterecektir. Aynı şekilde bakacağı çocuk sayısı, ev dışı etkinliklere çocuğu götürüp-getirme gibi durumlar da bakıcı maaşını arttıracaktır.

Bakıcının Türk veya Yabancı Olması Bakıcı Maaşını Etkiler

Özellikle yabancıların dil bilmeleri ve yatılı kalma sorunları olmaması nedeniyle Filipinli bakıcılar ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak Filipinli bakıcıların talep ettikleri ücretler, Türk bakıcılara göre daha fazladır. Ayrıca maaşlarını çoğunlukla dolar üzerinde almak isterler. Doların artışı göz önünde bulundurulduğunda maddi olarak dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu konu ile ilgili “ Döviz, Dolar Artışı Yabancı Bakıcınızın Maaşını Etkilemesin” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Uygur, Türkmen gibi diğer ülkelerden gelen bakıcılar ise Filipinli bakıcılara göre daha hesaplıdır. Tercihiniz yabancı bakıcı olacaksa nitelik bakımından değerlendirme yapmanız gerekmektedir.

Hasta Bakıcı Ücretleri Maaşları 2021

Bakıcı Ücretleri Maaşları 2021

Bakıcı Maaşları Asgari Ücretten Etkilenir

Yanınızda bakıcı çalıştırıyorsanız asgari ücreti yakından takip etmelisiniz. Tam gün çalıştırdığınız yardımcınıza vereceğiniz ücret en az asgari ücret kadar olmalıdır. 2021 bakıcı ücretleri hesaplanırken de asgari ücreti göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.  2020 yılı asgari ücreti %15,4  artarak 2324  Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bunun dışında yanınızda çalıştıracağınız bakıcının  SGK sigorta girişini de yaptırmanız gerekmektedir. Bu noktada yararlanabileceğiniz sigorta teşviki ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “2021 Bakıcı Teşviki İle İlgili Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şehirlere Göre 2021 Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?

Başlıkta  bahsettiğimiz üzere, bakıcı maaşlarını etkileyen bir çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de bakıcının çalışacağı şehirdir. Bu noktada çalışacağı semt bile alacağı maaşı  etkileyecektir. Örneğin İstanbul, Ankara, İzmir, diğer şehirlere göre yaşam koşullarının daha zor ve pahalı olduğu bir şehirdir. Dolayısıyla bu şehirde çalışan bakıcılar bu koşulları da göz önünde bulundurarak daha fazla maaş talep edebilmektedirler.  Yazımızın devamında bakıcı talebinin çok olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 2021 bakıcı ücretleri ile ilgili paylaşımda bulunacağız. Ortalama küçük şehirlerde fiyatlar daha azdır.

Bakıcı Ücretleri İstanbul’da Ne Kadar?

İstanbul Ankara  İzmir diğer büyük şehirlere göre daha pahalı bir şehirdir. Bu nedenle yardımcı personel maaşları da diğer şehirlere göre daha fazladır. Asgari ücret üzeri maaşlar vardır.  İstanbul’da tam gün çalışan çocuk bakıcıları ev işlerinizde de size yardımcı olacaklarsa yaklaşık 2900-3500 TL arasında değişen ücret talepleri olmaktadır. Deneyimli ve profesyonel yatılı bebek/çocuk bakıcılarının ücretleri ise yaklaşık 6000 TL.’den başlamaktadır.  Hasta Yaşlı bakıcısı olarak size destek olacak kişilerin ise tam zamanlı çalışma için 2900-3500, yatılı çalışma için ise yaklaşık 3.600 TL.  ücret talep etmektedirler.

2021 Bakıcı Ücretleri Ankara’da Ne Kadar?

Ankara bakıcı istihdamında önemli şehirlerden biridir. Çocuk bakıcısı fiyatları gündüzlü çalışan bir yardımcı için yaklaşık 2350 TL’ den başlamaktadır. Yaşlı bakıcı fiyatları ise 2700-3000 arasında değişmektedir.

2021 Bakıcı Ücretleri İzmir’de Ne Kadar?

İzmir’de de diğer büyük şehirlerde olduğu gibi yoğun olarak bakıcı ile çalışılan şehirlerdendir. 2021 Bakıcı Ücretleri İzmir’de bebek/çocuk bakıcısı yaklaşık 2520 TL, yaşlı bakıcısı ise 2700 TL olarak talep edilmektedir. Yatılı ücretleri 4000 TL’ den başlamaktadır.

Oyun Ablası Ücretleri Ne Kadar?

Oyun ablası ya da abisi çoğunlukla üniversitelerin çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği bölümünde eğitim alan öğrencilerdir. Acil bir işiniz çıktığında ya da çocuğunuzun sosyalleşmesine katkı sağlamak için günlük, haftalık ya da belli saat aralıklarında tercih edebileceğiniz oyun ablası ücretleri talep ettiğiniz saate göre değişmekte.  Saat ücretleri yaklaşık saat ücretleri 60 TL ‘den başlamaktadır.  Sitemizde  oyun ablası kategorisi ve talep ettikleri ücretleri inceleyebilirsiniz.  Referanslarını ve çalıştıkları ailelerin görüşlerini de sistem üzerinden görmeniz ve incelemeniz gerekmektedir.

Yabancı Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?

Yatılı Filipinli Bakıcı maaşları ücretleri 850 Dolardan başlamaktadır. Diğer ülkelerden çalıştıracağınız bakıcılar ise yaklaşık 650 Dolar talep etmektedirler. Tam gün çalıştıklarında ücretleri genel olarak yatılı maaştan 125-175 Dolar daha düşük olmaktadır. Sahip oldukları nitelikler bu ücretleri doğrudan etkilemektedir.

2021 Bakıcı Ücretleri ile İlgili Unutmamanız Gereken Detay

Yazımızda 2021 Bakıcı ücretlerinin ortalama olarak ne kadar olduğu hakkında bilgisini verdik. Bu maaşlar bahsettiğimiz gibi yaşadığınız şehir, bakıcınızın nitelikleri, çalışma süresi, çalışma tipi  şekli gibi bir çok etkene göre netlik kazanacaktır. Bu nedenle bakıcınızın maaşı karşılıklı görüşmeler ve beklentiler neticesinde değişkenlik gösterecektir. Bakıcı maaşı belirlerken alt sınırın 2021 asgari ücret(2750 TL) tutarından düşük olmaması gerektiği detayını unutmayın.

Yorum yapın