Anaokulu öğretmeni olmak için hangi bölüm okunmalı

Bazı genç kardeşlerimiz özellikle bu soruyu sormaktadırlar. Bu konuyu netliğe kavuşturmanın hep onlar hem de toplum açısından faydalı olacağını düşünmekteyiz.

Öncelikli bu soru aklına takılan gençler genelde ya anaokulu öğretmeni kendi için rol model almış veyahut ta kendi kişisel özelliklerini bu meslek ile bağdaştıranlardan oluşmaktadır. Bu sebeple konuyu olabildiğince basit olarak açıklığa kavuşturmak çalışacağız.

Anaokulu öğretmeni olmak için gerekenler

İlk olarak anasınıfı öğretmeni olmak için bazı derslerin iyi olması diye bir kriter kesinlikle bulunmamaktadır. Anaokulu öğretmeni olabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının “Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları” isimli kurul kararına bakmak gerekir.  Okul öncesi öğretmenliği alanına kaynaklık eden bir bölümden üniversite mezunu olmanız gerekir.

anaokulu öğretmeni olmak için üniversite bölümleri

MEB’in anaokulu öğretmeni olmak için belirlediği bölümler

Burada yazan bölümlerinin bizim üniversitelerimizde en çok bulunanı okul öncesi öğretmenliği bölümüdür. Hemen hemen birçok üniversitenin eğitim fakültesinde bu bölüme rastlamak mümkündür. Diğer yanında yıldız ile belirtilen bölümler ise (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Çocuk Gelişimi Bölümü, Çocuk Sağlığı ve Gelişim Bölümü) sadece pedagojik formasyon alınması durumunda öğretmen olmaya hak kazanırlar. (Pedagojik formasyon eğitimi şuan için devam etmemektedir. Zaman zaman siyasi kararlar ile bu eğitim verilebilmektedir.)

Okul öncesi öğretmenliği bölümü üniversite sınavından SÖZ puan sonucuna göre öğrenci kabul etmektedir. Bu puan hesaplamasında ise aşağıdaki katsayıları ile değerlendirmektedir.

  • Temel Yeterlilik Testleri %40
  • Alan Yeterlilik Testleri %60 (Türk Dili ve Edebiyatı %18, Tarih-1 %7, Coğrafya-1 %5, Tarih-2 %8, Coğrafya-2 %8, Felsefe Grubu %9 ve Din Kültürü %5)

Tabi ki bu idari prosedürler haricinde okul öncesi öğretmenliğinin her meslek gibi zorlukları bulunmaktadır. Her şeyden önce böyle bir mesleği severek yapabilmek için kesinlikle ama kesinlikle çocukları seviyor olmanız gerekir. Çünkü bütün mesleki konumuzun öznesi okul öncesi dönemi çocuklardır. Ayrıca sabır diğer bir gereken niteliktir. Her öğretmen gibi okul öncesi öğretmeni de toplumda örnek bir kişi olarak görülmesi gerekmektedir.

Tüm bu anlatılanlar neticesinde şunlar bilinmelidir ki;

Meslek seçimi çok zor bir karardır. Bu kararı bu mesleği icra etmiş veya halı hazırda eden öğretmen ile konuşmanız sizin için çok ama çok faydalı olacaktır. Zira bazen bir meslek yarım asır icra edilebiliyor. Mesleği ile uyum içinde olmayan bireyler topluma adapte olmakta zorluk çeker, ıstırap içinde bir hayat sürerler.

Yorum yapın