Anaokulu masası neden önemlidir ?

Anaokulu sınıfı bir bütün gibi aslında manevi olarak eğitimin bir parçasıdır. Çocuklar ve ebeveynler bunu çoğu zaman fark etmezler lakin sınıfın duvarları, tasarımı, alanı ve sınıfta bulunan mobilyalar gibi detaylar her daim kazanımın temel bileşenleridir. Biz bu yazımızda anaokulu masası önemine dikkat çekmeye çalışacağız.

İdeal anaokulu çalışma masası

Bir an için anaokulu masasında oturan beş yaşında bir çocuk olduğunuzu düşünün. Ayaklarınız yere sağlam bir şekilde basıyor,  kağıdınıza hakimiyetiniz tam ve etkinlik malzemeleriniz için bolca yeriniz var. Bir kaç arkadaşınız ile aynı masayı paylaşıyorsunuz fakat masada hepinize yetecek kadar boş alan var. Hevesle etkinliğe başlıyorsunuz bazen akranlarınız ile bilgi etkileşimine giriyorsunuz ve dikkatiniz maksimum seviyede. Kullandığınız renkler sergilediğiniz performans ile gurur duyuyorsunuz ve bu böylece sürüp gidiyor. Tabi ki burada etkinlik için sağlanan materyallerin önemi büyük olsa da konfor ve alan açısından da anaokulu masasının etkisi kilit rol üstleniyor.

anaokulu etkinlik masası

Anaokulunda etkinlik esansında masanın görüntüsü

Ayrıca belirtmek gerekir ki, sadece masa değil sandalye ve diğer mobilyalarda aynı öneme haizdirler.
Bu mobilyalar sınıfın temel yapısını oluşturur. Üstteki senaryonun tersini düşünelim; Masanın yeterli alanı sağlamadığını, sandalyenin çok küçük veya çok büyük olduğunu ve masanın saklandığı varsayalım. Dikey çizgi çizmeyi henüz yeni yeni öğrenen bir çocuk. Eli titrediğinde veya masa yerinden oynadığında düz çizgiyi çizemediğinde yaşadığı hayal kırıklığını antipati edin. Bunu hiçbir ebeveyn yaşamak ve yaşatmak istemeyeceğine eminim. Çocuk üzerinde gereksiz bir özgüven kaybına neden olacaktır.
İşte tüm bu sebepler dolayısıyla anaokulu mobilyalarının seçiminde ince eleyip sık dokunmalıdır gerekirse profesyonel destek alınmalıdır.

Anaokulu Sınıfı için temel özellikler:

  • Anaokulu masası etkinlikler için yeterli alanı ve diğer özellikleri sağlamalıdır.
  • Kesinlikle dengede olmayan bir masa veya sandalye ile eğitim faaliyetlerine başlanmamalıdır.
  • Sandalyeler çocuğun ergonomisine uygun masa ile bir bütün olmamalıdır.
  • Duvarların rengi sade olmalı, duvarlarda dikkat dağıtıcı resim, şekil vs olmamalıdır.
  • Her öğrencinin kendine ait dolabı olmalıdır. Bu sorumluluk ve düzen gibi edinimler sağlar.
  • Halılar ve sınıf içi dizayn çocuklar için en fazla kazanım sağlanabilecek şekilde düzenlenmelidir.

Yorum yapın