3 yaş kreş için uygun mu?

Çocuğunuz için doğru zamanda okula başlamak çok önemlidir. Çocuğunuzun 3 yaş kreş için uygun mu olup olmadığının cevabını bulabilmek için çocuğun gelişimine bakılmalıdır.

Çocuklar yürüme ile birlikte bağımsızlıklarını kazanırlar. Bu süreçten sonra taklit becerileri gelişir. Ev içerisindeki yapılan işleri veya davranışları taklit etmeye çalışırlar. Ve tüm hayatlarını evin içinde organize ederler. Çocuk evin içerisinde merak eder eşyayalar bakar, eller, dokunur, fırlatır ve arkasından bakar ve keşfeder. Hemen peşinden inatlaşma dönemi gelir yani çocuğun ben kavramını oluşturduğu; ben yapacağım, ben en güçlüyüm veya bütün bunların hepsi benim dediği dönem. Yani halk arasında 2 yaş sendromu olarak bilenen dönem.

2 yaş sendromu içinde olan çocuğunuz ben yapabilirim, ben buradayım savaşı içerisindeyken aslında pek çok tutturmaları, öfke nöbetleri geçirirler ama bu koşullar içerisinde de çocuğunuz müthiş bir özgüven geliştirir. Çocuğunuz yapabileceklerini deneyimler ve kendine olan güvenini geliştirir.

Bu sürecin akabinde çocuğunuz yavaş yavaş okula yani dış dünyaya hazırlanır. Çocuğunuzun dış dünyaya hazırlanmasının anlamı; çocuğunuzun ev içinde geçirdiği kaliteli zamanın yavaş yavaş azalmaya başlaması demektir. Bu da çocuğunuzun hayatın farklı rolleri ile tanışması demektir. Ayrıca bu dönem 3 yaş dönemi olarak bilinir.

3 yaş çocuk kreş için uygun mu?

3 yaş ile gelen döneme artık okulun dahil olması uzmanlarca önerilmektedir.  Çocuğunuz 3 yaş ile beraber artık öğrenci olmayı, arkadaş olmayı, bir lidere(öğretmen) uyum sağlamayı ve takip etmeyi, toplumsal kuralları öğrenmeyi hayatına katması için gereklidir. Bunun da en doğru yeri okuldur. Çünkü çocuğunuzu ne kadar erken dönemde sağlıklı bir koşulda okula başlatırsanız toplumun içerisine adım adım katarsanız bir o kadar da ona sağlıklı bir ortam hazırlamış olursunuz.

3 yaş çocuğu kreşe gitmeli mi?

Çocuğunuz bazen 3 yaşında halen konuşmayabiliyor bu zamanda bu koşullarda çocuğunuzu okula başlatmalı mısınız? tabi ki başlatmalıyız. Çünkü geciken becerileri evde bir an önce halletmeye çalışırken siz bir uzman yardımıyla diğer taraftan bir okul hayatını başlatmalısınız ki çocuğunuzun geride kalmaması sağlayın.

Bir diğer durumda çocuğunuz tuvalet alışkanlığını henüz gelişmedi. Ya da  henüz tuvalet alışkanlığını kazanmadı işte o zaman hemen çocuğunuzun hazır olup olmadığını analiz edeceksiniz.  Yardım almanız gerekiyorsa yardım alacaksınız. Hemen akabinde hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzu okula başlatmalısınız ki çocuğunuz geri kalmasın.

Bazı bakış açılarına göre 3 yaş çocuğu okula göndermek için erken bir dönem olabilir. Ama çocuğunuz konuşursa, çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı varsa, çocuğunuz evinizin içerisinde faydalı vakit geçirmekte zorlanıyorsa, fazlasıyla tek başına kalıyorsa ya da çalışan anne babanın çocuğuysa, apartman çocuğuysa bu taktirde 3 yaş ile beraber okula başlamak gereklidir.

Çünkü çocuğunuzun farklı rolleri hayatına katması ve hayatın içerisine adapte olabilmesi okul her zaman büyük bir gereksinimdir. Lütfen bunu unutmayın.

Yorum yapın